Un tânăr de 17 ani, aflat pe motociclu, a provocat un accident rutier, lovind o bicicletă condusă de o fată de aceeași vârstă. Poliția a deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
„La data de 16 iunie a.c., în jurul orei 18:10, polițiștii din cadrul Biroul Rutier Piatra-Neamț au fost sesizați despre faptul că, pe strada Luminii, din localitatea Piatra Șoimului, a avut loc un eveniment rutier, în care au fost implicate un motociclu și o bicicletă.
În urma verificărilor efectuate de polițiști a rezultat faptul că, în jurul orelor 18:00, în timp ce un minor, în vârstă de 17 ani, din Piatra Șoimului, conducea un motociclu, din direcția Roznov către Luminiș, nu s-ar fi asigurat la schimbarea direcției de deplasare, intrând în coliziune cu o bicicletă, condusă de o minoră, în vârstă de 17 ani, din aceeași localitate, care se deplasa regulamentar.” – transmis Poliția Neamț
În urma impactului, minora a suferit răni și a fost transportată la o unitate medicală pentru îngrijiri. Cei doi tineri au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.