Patru șoferi au fost depistați conducând sub influența alcoolului, ieri, în Neamț, unii dintre ei cu concentrații alcoolemice semnificative. Poliția a întocmit dosare penale în toate cazurile.
Primul caz a fost raportat în jurul orei 12:40 pe strada Cuza-Vodă din Târgu-Neamț, unde un șofer de 49 de ani din Pipirig a fost testat cu un nivel de 1,45 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Al doilea a avut loc la 13:00 în Sagna, unde un tânăr de 19 ani a fost prins conducând cu dreptul de a conduce suspendat. Mai târziu, în jurul orei 15:00, un alt șofer de 51 de ani din Piatra-Neamț a fost testat pe strada Piața Mihail Kogălniceanu cu o concentrație de 0,62 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ultimul caz a fost înregistrat în jurul orei 17:00 în Agapia, unde un conducător auto de 27 de ani a fost depistat cu o concentrație de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În toate aceste situații, poliția a întocmit dosare penale pentru conducerea sub influența alcoolului.