Echipele Secțiilor Drumuri Naționale Piatra-Neamț și Bacău au intervenit în cursul nopții trecute pentru îndepărtarea arborilor doborâți de vânt, pe fondul vijeliilor și ploilor torențiale.
O situație deosebită a fost înregistrată pe DN 12C, în zona Cheile Bicazului, județul Neamț, unde ploile torențiale au angrenat căderi consistente de pietre de pe versanți. Din fericire, nu s-au înregistrat pagube materiale sau umane.
Intervenția promptă a lucrătorilor DRDP Iași a făcut ca până la orele dimineții carosabilul să fie redat în întregime circulației pe toate sectoarele din administrare.
Acțiunile echipelor de intervenție au asigurat curățarea rapidă și eficientă a drumurilor, permițând reluarea traficului în condiții de siguranță.
PUBLICITATE