Piatra-Neamț va avea 60 de tonete, fiecare cu suprafața de 2 mp, amplasate pe domeniul public al municipiului pentru comercializarea de mărțișoare, flori, felicitări și mici cadouri cu prilejul zilelor de 1 și 8 Martie.
Comercializarea se va putea desfășura în perioada 25 februarie – 10 martie 2022, în zone intens circulate din oraș, după cum urmează:
- Complexul Pietricica (zona Complexul Comercial Cosmos) – 10 locuri
- Bd. Decebal – intersecția cu str. Independenței (zona Gostat) – 10 locuri
- Bd. Decebal (zona magazinului Petrodava) – 10 locuri
- Piața Ștefan cel Mare – vis-a-vis de Complexul Comercial Unic (zona Farmaciei) – 10 locuri
- Str. Mihai Viteazu (zona halei Orion) – 10 locuri
- Gară (zona Bisericii Pogorârea Sf. Duh) – 10 locuri
Locurile vor fi atribuite în ordinea depunerii cererilor.
Cei interesați de eliberarea acordului pentru ocuparea temporară a domeniului public în vederea realizării comerțului stradal trebuie să prezinte următoarele documente:
1) cerere pentru eliberarea acordului de ocupare a domeniului public al municipiului;
2) certificatul de înregistrare al societății, copie CI solicitant;
3) certificat fiscal eliberat de Direcția Taxe și Impozite locale din care să rezulte că solicitantul nu figurează cu datorii fiscale și nefiscale la bugetul local;
Cererile pot fi depuse începând cu data de 10 februarie 2022 la Biroul Relații cu Publicul din cadrul Primăriei Piatra-Neamț (Camera 20), Direcția Patrimoniu – Ghișeul 5 sau on-line, pe adresa de e-mail [email protected].
Cererea-tip pentru eliberarea acordului de ocupare temporară a domeniului public al municipiului este disponibilă aici: https://www.primariapn.ro/documents/10179/5090910/cerere_acord_stradal_pn.pdf
După obținerea acordului, beneficiarii sunt rugați să se adreseze Direcției Patrimoniu – Biroul Autorizări Comerciale, în vederea obținerii avizului de funcționare.
Cererea-tip pentru eliberarea avizului de funcționare este disponibilă aici: https://www.primariapn.ro/documents/10179/5077004/cerere_martisoare_2022.pdf