Un incendiu a izbucnit în după-amiaza zilei de 26 aprilie 2024, în jurul orei 16:50, în municipiul Piatra-Neamț, pe strada Petru Movilă, provocând pagube semnificative unei gospodării.
„La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție din cadrul Detașamentului Piatra-Neamț.
La sosirea pompierilor incendiul se manifesta cu flacără deschisă la acoperișul unei terase din lemn amplasată în fața unei anexe gospodărești.
S-a acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului în urma căruia au ars acoperișul construcției pe o suprafață de 10 mp, tâmplăria aferentă de la 2 ferestre, 3 ml scândură din componența unui perete și s-au deteriorat bunuri depozitate în interiorul acesteia.” – a transmis ISU Neamț
O femeie de 67 de ani a avut nevoie de asistență medicală, fiind tratată la fața locului de către echipajul SMURD. Femeia a refuzat transportul la spital.
Potrivit pompierilor, autoaprinderea a fost cauza probabilă de producere a incendiului.