Două incendii au avut loc astăzi, 17 ianuarie, în județul Neamț, în comunele Alexandru cel Bun și Răucești.
Primul incident a fost semnalat la ora 14:08 în localitatea Viișoara, comuna Alexandru cel Bun, unde pompierii din Piatra-Neamț și SVSU Alexandru cel Bun au intervenit pentru a stinge flăcările ce cuprinseseră grinzile din lemn ale acoperișului și un perete al unei locuințe.
În urma intervenției, au ars 2 metri liniari de grindă și un metru pătrat din peretele locuinței, iar izolația pe o suprafață de aproximativ 2 metri pătrați a fost deteriorată.
Cauza incendiului a fost identificată ca fiind coșul de fum neprotejat termic.
La scurt timp după, la ora 14:25, un alt incendiu a izbucnit în localitatea Oglinzi din comuna Răucești.
Trei echipaje de pompieri de la Detașamentul Târgu-Neamț, echipate cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD, au intervenit pentru a opri propagarea flăcărilor ce amenințau o anexă gospodărească și locuința.
Incendiul a distrus acoperișul anexei, construit din lemn și acoperit cu tablă, pe o suprafață de aproximativ 12 metri pătrați.
Cauza probabilă a fost, și în acest caz, coșul de fum neprotejat termic față de materialele combustibile.
ATENȚIE LA COȘURILE DE FUM
‼️se interzice folosirea improvizaţiilor la burlanele metalice de evacuare a fumului cu coturi multiple, montate pe lângă pereţii combustibili sau în apropierea materialelor combustibile;
‼️coşurile aflate în apropierea materialelor combustibile (depozite de furaje, păduri etc.) sau cele situate pe acoperişuri combustibile, vor fi prevăzute cu site sau grătare pentru reţinerea scânteilor;
‼️ în podurile clădirilor, coşurile se tencuiesc pe interior şi pe exterior şi se dau cu var, pentru a se putea observa cu uşurinţă eventualele fisuri prin care ar putea pătrunde scântei ce pot fi surse de aprindere, dacă în zona lui sunt materiale combustibile;
‼️coşurile de fum trebuie curăţate periodic (în mod obligatoriu la începutul sezonului rece), verificate și reparate (dacă este cazul) de persoane specializate;
‼️coşurile de fum se vor izola faţă de elementele combustibile ale planşeelor prin îngroşarea zidăriei de cărămidă a coşului cu 25 cm, iar în spaţiul dintre coş şi planşeu se recomandă introducerea unui strat de materiale necombustibile.