Astăzi, 10 martie, în jurul orei 14.00, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției municipiului Piatra Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, în Piatra Neamț.
Din primele cercetări efectuate a reieșit că, în timp ce o femeie, de 55 de ani, din Piatra Neamț, conducea un autoturism pe strada Petru Rareș, a surprins și accidentat o minoră, de 16 ani, din aceeași localitate, care era angajată în traversarea străzii, pe trecerea pentru pietoni.
În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea pietonului.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
În cauză, polițiștii continuă cercetările, sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier.