Echipa ISU Neamț, la un pas de victorie în Etapa Națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste

În perioada 20-23 august, ISU Neamț a organizat Etapa Națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, unde echipa locală s-a clasat pe locul doi, la o secundă și jumătate distanță de câștigătorii de la ISU Bacău. Competiția a inclus probe de obstacole, ștafetă, scări de fereastră și intervenție la motopompă, atrăgând echipe din 12 județe.

În perioada 20-23 august 2024, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț a organizat Etapa Națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La competiție au participat echipe din județele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Călărași, Gorj, Mureș, Neamț (campionii naționali din 2023), Sibiu și Suceava.

Probele de concurs au inclus pista cu obstacole pe 100 m, ștafeta 4×100 m, scara de fereastră și dispozitivul de intervenție la motopompă. După desfășurarea probelor, clasamentul general al competiției a fost următorul:

1. ISU Bacău – câștigătorul cupei „Pavel Zăgănescu”
  2. ISU Neamț – locul doi, la doar o secundă și jumătate de câștig
  3. ISU Bihor – locul trei

ISU Neamț a obținut și rezultate notabile la probele individuale, printre care locul întâi la scara de fereastră prin Plt. Găvriluț Samuel și locul întâi la proba de scara de fereastră echipe. Cu toate acestea, echipa ISU Bacău a dominat competiția, demonstrând o pregătire excelentă și obținând cele mai bune rezultate.

Competiția a subliniat importanța pregătirii continue și a profesionalismului în rândul echipelor de intervenție, iar ISU Neamț a dat din nou dovadă de implicare și dedicare prin clasarea pe a doua treaptă a podiumului.

Mai jos, comunicatul ISU Neamț:

Concursurile Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, ediția 2024

Două zile de concurs intense, pline de adrenalină, ambiție și fair-play

În perioada 20-23 august a.c., ISU Neamț a organizat Etapa Națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență.

Echipele care s-au calificat la etapa finală sunt de la inspectoratele pentru situații de urgență din județele: Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Călărași, Gorj, Mureș, Neamț (campionii naționali – ediția 2023), Sibiu și Suceava.

Probele de concurs au fost următoarele:
-Pista cu obstacole pe o distanță de 100 m
-Ștafeta 4×100 m
-Scara de fereastră
-Dispozitivul de intervenţie la motopompă.

După desfășurarea probelor de concurs, clasamentul acestei competiții a fost următorul:

III. ISU BACĂU_ Soldat Kolcsar Janos

Până la următoarea ediție a acestor concursuri, cupa transmisibilă „Pavel Zăgănescu” va sta la ISU Bacău.

Echipa ISU Neamț a dat dovadă și în acest an de implicare și profesionalism în ceea ce privește pregătirea pentru intervenție, prin clasarea pe a doua treaptă a podiumului. O secundă și jumătate a fost timpul care ne-a trimis pe locul al doilea.