Polițiștii din Neamț au depistat în primele două zile ale acestui an trei conducători auto suspectați de conducere sub influența substanțelor interzise sau alcoolului.
Pe 1 ianuarie, în jurul orei 19:50, polițiștii rutieri din Târgu-Neamț au depistat un bărbat de 32 de ani din localitate, conducând pe strada Alexandru cel Bun.
Testul indicând posibila prezență a substanțelor interzise, acesta a fost dus la spital pentru probe biologice. Polițiștii au deschis un dosar penal pentru conducere sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
În data de 2 ianuarie, în jurul orei 13:40, în Săbăoani, un tânăr de 27 de ani din Adjudeni a fost depistat conducând sub suspiciunea similară de consum de substanțe interzise, fiind de asemenea condus la spital pentru confirmare.
La aceeași dată, dar la ora 03:10, în Piatra-Neamț, un tânăr de 19 ani a fost testat cu aparatul etilotest pe aleea Tineretului, înregistrând 0,63 mg/l alcool pur în aerul expirat. În acest caz, polițiștii continuă investigațiile pentru infracțiunea de conducere sub influența alcoolului.