Un bărbat de 61 de ani a fost salvat, ieri, de pompieri, după ce a fost prins sub un atelaj hipo în comuna Podoleni. După acordarea primului ajutor, bărbatul a fost transportat la spitalul din Piatra-Neamț.
„În jurul orei 17:20, pompierii au fost solicitați să intervină în comuna Podoleni pentru scoaterea unei persoane de sub un atelaj hipo.
La locul solicitării s-au deplasat două echipaje de pompieri cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD din cadrul Punctului de lucru Roznov.
Ajunși la locul indicat, pompierii au constatat că între atelaj și cai se afla un bărbat, semiconștient.” – a transmis ISU Neamț
Echipajele de intervenție au acționat rapid pentru a-l elibera pe bărbat de sub atelaj. După acordarea primului ajutor de către echipajul SMURD, bărbatul, în vârstă de 61 de ani, a fost transportat la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) din Piatra-Neamț pentru îngrijiri medicale suplimentare.
„La data de 6 iunie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Piatra Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe o stradă din localitatea Podoleni.
Din primele verificări efectuate de polițiști a reieșit faptul că, în timp ce un bărbat în vârstă de 60 de ani, din Podoleni conducea un atelaj hipo, pe strada Emanoil Albu, s-ar fi dezechilibrat și ar fi căzut din atelaj, lovindu-se de partea carosabilă.
În urma evenimentului a rezultat vătămarea corporală a conducătorului atelajului hipo, acesta fiind transportat la Spitalul Județean de Urgență Neamț, în vederea acordării de îngrijiri medicale și stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.” – a transmis Poliția Neamț