Un accident rutier a avut loc ieri, pe DN 15, în localitatea Preluca. Un bărbat de 55 de ani a fost rănit după ce autoturismul său a fost acroșat de un alt vehicul în timpul efectuării unui viraj la stânga.
„La data de 23 iulie a.c., în jurul orei 17:20, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe DN 15, în localitatea Preluca.
În urma cercetărilor efectuate de polițiști, s-a stabilit faptul că, în timp ce un bărbat în vârstă de 55 de ani, conducea un autoturism, din direcția Bicaz către Piatra-Neamț , ar fi efectuat un viraj la stânga, fiind acroșat de un autoturism, condus de un bărbat de 38 de ani, ce se deplasa pe același sens.” – a transmis Poliția Neamț
În urma accidentului, conducătorul auto de 55 de ani, din județul Neamț, a fost rănit și transportat la o unitate medicală pentru îngrijiri.
Ambii șoferi au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă