Pompierii nemțeni au intervenit sâmbătă pentru stingerea unui incendiu produs la o casă din comuna Vânători-Neamț. Focul s-a manifestat în mansarda unei anexe gospodărești, fiind cauzat de efectul termic al curentului electric.
„În data de 20.07.2024, la ora 18:23, pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă din comuna Vânători Neamț.
La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Târgu-Neamț.
La sosirea pompierilor incendiul se manifesta în mansarda unei anexe gospodărești, existând posibilitatea propagării la întreaga construcție și la alte vecinătăți.” – a precizat ISU Neamț
În urma incendiului, au ars articole textile și s-au degradat obiecte de mobilier, aparate electrocasnice și alte bunuri.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost efectul termic al curentului electric, mai precis mijloace de iluminat lăsate sub tensiune.
PUBLICITATE