Un accident rutier a avut loc în această seară în comuna Dobreni. Un tânăr de 25 de ani, din Piatra-Neamț, s-a răsturnat cu mașina din cauza consumului de băuturi alcoolice. Cu o alcoolemie de 0,73 mg/l, șoferul a ajuns la spital, iar poliția investighează circumstanțele incidentului.
„La data de 14 iulie Iurie a.c., în jurul orelor 21:30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe DN 15C, în localitatea Dobreni.
În urma cercetărilor efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce un tânăr în vârstă de 25 de ani, din Piatra-Neamț , conducea un autoturism, din direcția Târgu-Neamț spre Piatra-Neamț, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, răsturnându-se.
Conducătorul auto a fost transportat la o unitate medicală.” – ne-a transmis purtătorul de cuvânt al Poliției Neamț
Testat cu aparatul etilotest, rezultatul a indicat o concentrație de 0,73 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În acest context, polițiștii continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele evenimentului, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.