Doi bicicliști din Neamț, unul din Ștefan cel Mare și altul din Ceahlău, au fost răniți în accidente rutiere pe fondul consumului de alcool și s-au ales cu dosare penale pentru vătămare corporală din culpă.
Primul incident a avut loc ieri, în jurul orei 19:30, când polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe strada Fagului, din Ștefan cel Mare.
„În urma cercetărilor efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce un bărbat în vârstă de 61 de ani din Ștefan cel Mare, conducea o bicicletă pe strada Fagului, în localitatea Ștefan cel Mare, pe fondul consumului de alcool, s-ar fi dezechilibrat și ar fi căzut pe partea carosabilă.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 1,15 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea biciclistului, care a refuzat să fie transportat la o unitate medicală și să îi fie acordate îngrijiri medicale.” – a transmis Poliția Neamț
Al doilea eveniment rutier a avut loc în jurul orei 22:00, pe strada Schitului, în localitatea Durău.
„În urma cercetărilor efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce un bărbat în vârstă de 57 de ani din Ceahlău, conducea o bicicletă pe strada Schitului, în localitatea Durău, pe fondul consumului de alcool, s-ar fi dezechilibrat și ar fi căzut pe partea carosabilă.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 1,19 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea biciclistului, care a fost transportat la o unitate medicală.” – au precizat polițiștii
În ambele situații, se continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.