Deși a pierdut alegerile la câteva procente, PNL Neamț a obținut cel mai bun scor din 1990 până în prezent în județ.
Sub conducerea lui George Lazăr, PNL a reușit să schimbe 12 primari PSD și să câștige cele mai multe primării. Și asta în ciuda faptului că a pierdut municipiul Piatra-Neamț, iar la Roman PSD a făcut o figură frumoasă, liberalul Leoreanu câștigând cu emoții primăria dar pierzând la votul politic.
Potrivit rezultatelor parțiale, diferența între președintele PNL Neamț, George Lazăr, și șeful PSD, Daniel Harpa, a fost de aproximativ 4-5 procente. La nivel de primării câștigate, PNL a obținut 41 de primării, în timp ce PSD a câștigat doar 40.
PNL a reușit să schimbe 12 primari PSD și a pierdut doar 3 primării în favoarea PSD. Totodată, în peste 10 primării, PNL a pierdut la mai puțin de 100 de voturi, unele dintre ele fiind la diferențe de 2, 3 sau 10 voturi.
George Lazăr a obținut un rezultat foarte bun într-un județ considerat fief PSD. La nivel național, cu un procent de peste 34% (aproximativ 70.000 de voturi), chiar dacă a pierdut, Lazăr se află printre județele cu procente cu mult peste medie și un număr destul de mare de voturi pentru PNL.