Un tânăr de 22 de ani din Neamț a fost mușcat de o viperă și a fost transferat de urgență la spitalul din Bacău pentru administrarea serului antiviperin.
Ieri, 19 mai, în jurul orei 22:26, Serviciul de Ambulanță Neamț a fost solicitat să intervină în localitatea Poienari, unde un tânăr în vârstă de 22 de ani a fost mușcat de o viperă la degetul II al mâinii stângi.
Pacientul a fost preluat rapid de un echipaj cu asistent medical și a fost transportat la Compartimentul de Primiri Urgențe (CPU) al Spitalului Municipal de Urgență Roman.
Având în vedere gravitatea situației și necesitatea administrării serului antiviperin, din CPU Roman pacientul a fost transferat la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) a Spitalului Județean de Urgență Bacău.
PUBLICITATE