Canicula a pus stăpânire pe România, iar astăzi, la ora 15:00, temperatura resimţită în Neamț este de 40 de grade în zona de est a județului, unde indicele temperatură-umezeală a depășit pragul critic de 80 de unități.
În județul Neamț, conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), termometrele arătau în această dimineață (ora 15:00), următoarele valori:
- Piatra-Neamț: 31 grade Celsius
- Roman: 34 grade Celsius
- Târgu-Neamț: 32 grade Celsius
- Toaca (Ceahlău): 18 grade Celsius
Temperatura resimțită, la aceași oră, are avea următoarele valori:
- Piatra-Neamț: 38 grade Celsius
- Roman: 40 grade Celsius
- Târgu-Neamț: 39 grade Celsius
- Toaca (Ceahlău): 25 grade Celsius
„Temperatura resimțită este o măsură subiectivă a modului în care este percepută temperatura aerului. Formula matematică a fost dezvoltată în cadrul ANM în baza studiilor și în acord cu metodologiile complexe existente în domeniul biometerologiei și corelează următorii parametri meteorologici înregistrați oral la stațiile meteorologice: temperatura aerului la 2 m, gradul de acoperire cu nori al cerului, fenomenele meteorologice, umezeala relativă a aerului la 2 m, viteza vântului la 10 m – medie și la rafală și radiația UV efectivă” – potrivit ANM
Reamintim că județul Neamț se află, astăzi, sub Cod galben de „val de căldură, caniculă și disconfort termic ridicat.” (vezi articol AICI)