Primarul municipiului Piatra-Neamț, Andrei Carabelea, a ajuns la cel de-al 19-lea consilier personal angajat pe cabinetul primarului.
De la începutul mandatului și până în prezent, edilul a schimbat nu mai puțin de 19 consilieri personali, cu toții bine plătiți din taxele și impozitele pietrenilor.
Ba chiar pentru 8 din ei, Curtea de Conturi a descoperit ilegalități cu privire la drepturi salariale „umflate” (vezi aici detalii).
Cel de-al 19-lea consilier personal a fost angajat luni, 10 iulie, la cabinetul primarului Carabelea. Este vorba despre un fost director tehnic al Companiei județene Apa Serv – Andrei Păvăleanu. El i-a luat locul Cristinei Păvăluță, directorul DGASPC Neamț.
Potrivit MESAJUL.ro, o parte din consilierii personali au fost aduși pe linie de partid, sau pe prietenii apropiate, cu Andrei Carabelea.
PUBLICITATE