Duminică, 7 mai, în jurul orei 2:00, polițiștii nemțeni au efectuat semnal regulamentar de oprire al unui autoturism, ce circula pe Drumul Județean 157G, în localitatea Oglinzi.
În urma verificărilor efectuate de polițiști a rezultat că autoturismul ar fi fost condus de un tânăr de 19 ani, din Vânători-Neamț, persoană care nu deține permis de conducere și care după oprirea la semnalul polițiștilor s-ar fi deplasat pe scaunul pasagerului din față.
Totodată, polițiștii au constatat că autoturismul în cauză nu deține poliță de asigurare obligatorie auto, conducătorul auto fiind sancționat contravențional și fiindu-i reținute plăcuțele cu numere de înmatriculare.
În cauză a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
PUBLICITATE