Ieri, 19 decembrie, în jurul orei 19.30, polițiștii rutieri din cadrul Poliției orașului Bicaz au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe drumul național 17B, în localitatea Borca.
Din primele cercetări a reieșit că, în timp ce un tânăr, de 21 de ani, din Borca, conducea un autoturism, în localitatea Borca, a surprins și accidentat un bărbat, de 53 de ani, din Poiana Teiului, care se deplasa în calitate de pieton, pe marginea părții carosabilei.
În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea pietonului.
Ambii participanți la trafic au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de peste 0,70 mg/l alcool pur în aerul expirat, în cazul pietonului.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier.
PUBLICITATE