CONCURSUL INTERJUDEȚEAN DE GEOGRAFIE ”IONIȚĂ ICHIM”
– ETAPA INTERJUDEȚEANĂ-
Concursul interjudețean de geografie ”Ioniță Ichim” – etapa interjudețeană/regională, s-a desfășurat în data de 25.V.2019, la Colegiul Național ”A.T. Laurian” din Botoșani. La această etapă au participat 145 de elevi din clasele a V-a, a VI-a și a VII-a ( 46 clasa a V-a, 51 clasa a VI-a și 48 clasa a VII-a), din județele Botoșani, Suceava, Bacău, Neamț și Iași.
Acest concurs este în CALENDARUL CONCURSURILOR INTERJUDEȚENE/REGIONALE ŞCOLARE – 2019, fără finanțare M.E.N. (ANEXA nr. 6 la OMEN nr. 3016/09.01.2019).
Elevii care au reprezentat județul Neamț au obținut rezultate foarte bune, premii și mențiuni, după cum urmează:
NR. CRT. | NUMELE SI PRENUMELE | CLASA | PREMIUL OBȚINUT | ȘCOALA DE PROVENIENȚĂ | PROFESOR COORDONATOR |
|
HELGIU G. MIHAIL | V | I | SCOALA GIMNAZIALA „ELENA CUZA”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | LETOS DUMITRU |
|
ZLĂVOC C.D. IARINA MARIA | V | I | SCOALA GIMNAZIALA NR. 3, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | FILIMON-VINTEA ANA-MARIA |
|
IOVIŢĂ M.P. ILINCA | V | III | SCOALA GIMNAZIALA NR. 3, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | FILIMON-VINTEA ANA-MARIA |
|
GRIGORAȘ M.D. CASANDRA DANIELA | V | I | SCOALA GIMNAZIALA „VASILE ALECSANDRI”, MUNICIPIUL ROMAN | MIHALACHI IONELA |
|
CENUȘE C.C. RALUCA ANDREEA | V | II | COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | MAGDALINA ELENA SIMONA |
|
ENEA M. DENIS-GABRIEL | V | I | SCOALA GIMNAZIALA „ION CREANGA”, ORAS TARGU NEAMT | COJOC MARIA |
|
GHIBA M. ELENA EVELINA | V | II | SCOALA GIMNAZIALA NR. 5, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | LETOS CRISTINA |
|
STROE M. EMILIA CRISTINA | V | II | SCOALA GIMNAZIALA NR. 5, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | LETOS CRISTINA |
|
ARSENOAIA V. DAN-MATEI | V | I | SCOALA GIMNAZIALA „ELENA CUZA”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | LETOS DUMITRU |
|
PĂTULEANU A.Ș. SORIN ANDREI | VI | III | COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | MAGDALINA ELENA SIMONA |
|
POPA N. EMILIAN | VI | I | LICEUL TEHNOLOGIC „GH. RUSET ROZNOVANU”, ORAS ROZNOV | DUCA MARIA CARMEN |
|
APALAGHIEI A. IOAN | VI | M | SCOALA GIMNAZIALA NR. 2, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | MACOVICIUC NICOLETA |
|
RAMAȘCANU B. RUXANDRA | VI | III | SCOALA GIMNAZIALA NR. 1, ORAS BICAZ | RĂDEANU IONUȚ |
|
VAMANU L. ȘTEFAN DANIEL | VI | II | SCOALA GIMNAZIALA „VASILE ALECSANDRI”, MUNICIPIUL ROMAN | MIHALACHI IONELA |
|
ICHIM L. IOANA ALEXANDRA | VI | M | COLEGIUL TEHNOLOGIC „SPIRU HARET”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | CHILĂ ALINA |
|
LALAU F GEORGIANA | VI | M | SCOALA GIMNAZIALA „DANIELA CUCIUC”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | ZLEI IRINA |
|
BOTOŞANU S. IOANA-TEODORA | VI | II | SCOALA GIMNAZIALA „ELENA CUZA”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | LETOS DUMITRU |
|
OJICĂ I. ANAMARIA | VI | III | SCOALA GIMNAZIALA NR. 2, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | MACOVICIUC NICOLETA |
|
MAGDALINA C. MATEI | VII | I | COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | MAGDALINA ELENA SIMONA |
|
MĂRTIȘCĂ P. ROSSELLA | VII | I | SCOALA GIMNAZIALA, COMUNA GHERAESTI | RUSU SIMONA |
|
DRĂGOI C.C. ALEXANDRU CRISTIAN | VII | II | SCOALA GIMNAZIALA NR. 3, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | FILIMON-VINTEA ANA-MARIA |
|
CHELARU M. CRISTIAN | VII | II | SCOALA GIMNAZIALA, COMUNA GHERAESTI | RUSU SIMONA |
|
GAVRIL I.LAURA ELENA | VII | III | SCOALA GIMNAZIALA, COMUNA BOGHICEA | MAIOGAN GABRIELA |
|
ANTICI C. DIANA ANTONIA | VII | III | SCOALA GIMNAZIALA, COMUNA GHERAESTI | RUSU SIMONA |
|
BENEA C. CRISTIANA | VII | I | SCOALA GIMNAZIALA „VASILE ALECSANDRI”, MUNICIPIUL ROMAN | MIHALACHI IONELA |
|
TOADER C. ANA ALEXANDRA | VII | II | SCOALA GIMNAZIALA „ELENA CUZA”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | LETOS DUMITRU |
|
AANIŢEI F. ALEXANDRA-MARIA | VII | II | SCOALA GIMNAZIALA „ELENA CUZA”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | LETOS DUMITRU |
|
VERNICA C.A. GEORGE VLAD | VII | II | SCOALA GIMNAZIALA NR. 3, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | FILIMON-VINTEA ANA-MARIA |
CONCURSUL NAȚIONAL DE GEOGRAFIE ”TERRA”
– ETAPA NAȚIONALĂ
Concursul școlar național de geografie ”TERRA”- etapa națională, s-a desfășurat on –line, la data de 18 mai 2018, la Colegiul Tehnic ”Gheorghe Cartianu” Piatra Neamț.
La nivel național au participat 210 elevi la clasa a V-a, 255 elevi la clasa a VI-a și 235 elevi la clasa a VII-a. Media punctajelor, pe fiecare clasă a fost ridicată, respectiv, la clasa a V-a – 93,60, la clasa a VI-a – 94,21 și la clasa a VII-a 92,26.
Elevii care au reprezentat județul Neamț au obținut un punctaj foarte bun, numeroase premii și mențiuni.
NR.
CRT. |
NUMELE ȘI PRENUMELE ELEVULUI | CLASA | PREMIUL | UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT | PROFESOR ÎNDRUMĂTOR |
1 | SANDU V.P. ILINCA | a V-a | MENȚIUNE M.E.N | COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | MAGDALINA ELENA SIMONA |
2 | HELGIU G. MIHAIL | a V-a | MENȚIUNE M.E.N | SCOALA GIMNAZIALA „ELENA CUZA”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | LETOS DUMITRU |
3 | POPA N EMILIAN | a VI-a | III | LICEUL TEHNOLOGIC „GH. RUSET ROZNOVANU”, ORAS ROZNOV | DUCA MARIA CARMEN |
4 | CREȚU M-V. SEBASTIAN-ILIE | a VI-a | I | SCOALA GIMNAZIALA „ALEXANDRU IOAN CUZA”, MUNICIPIUL ROMAN | RUSU DANIELA |
5 | DENCIU I.C. ANDREI CRISTIAN | a VI-a | PREMIUL SPECIAL AL S.G.R | COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | MAGDALINA ELENA SIMONA |
6 | POPA V.M. MATEI-TEODOR | a VI-a | PREMIUL SPECIAL AL S.G.R | SCOALA GIMNAZIALA NR. 2, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | MACOVICIUC NICOLETA |
7 | SUREI S.V. ȘTEFAN | a VI-a | II | COLEGIUL NATIONAL „ROMAN VODA”, MUNICIPIUL ROMAN | PÎNTEA SORIN ADIN |
8 | BOTOŞANU S. IOANA-TEODORA | a VI-a | PREMIUL SPECIAL AL S.G.R | SCOALA GIMNAZIALA „ELENA CUZA”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | LETOS DUMITRU |
9 | MAGDALINA C. MATEI | a VII-a | PREMIUL SPECIAL AL S.G.R | COLEGIUL NATIONAL „PETRU RARES”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | MAGDALINA ELENA SIMONA |
10 | TOADER C. ANA ALEXANDRA | a VII-a | PREMIUL SPECIAL AL S.G.R | SCOALA GIMNAZIALA „ELENA CUZA”, MUNICIPIUL PIATRA-NEAMT | LETOS DUMITRU |